Foltos hajhullás gyermekkorban

Posted by

A gyermekkori hajhullás ijesztő tünet, főképp, ha foltos hajhullást fedez fel a szülő a gyermeknél. Néha ez egészen szembeszökő, néha viszont olyan területen jelentkezik, ahol csak hajvágás kapcsán veszi észre az édesanya vagy a fodrász, hogy egy szabályos, néhány centiméter átmérőjű, kör alakú területen kopasz a gyermek fejbőre. Kétségtelen: ez nagyon riasztó tünet, különféle okok állhatnak a háttérben.

Az első teendő, hogy eldöntsük, helyi oka van-e a betegségnek. Ezek közül leggyakrabban gombás megbetegedés okoz hasonló tüneteket, de gyermekeknél gondolni kell a véletlen vagy szándékos hajtépésre, a haj levágására is. Találkoztam olyan esettel, amikor a hétéves, szorongó kislány csak akkor vallotta be, hogy szándékosan vágta le a haját, amikor vérvételre került volna a sor!

Amennyiben a helyi okokat (bőrgyógyász kolléga segítségével) kizártuk, részletes kivizsgálásra van szükség. A betegség kóreredete nem pontosan ismert. A feltételezések szerint az immunrendszer zavaráról lehet szó, a szervezet ellenanyagokat termel a saját hajhagymák ellen, emiatt a hajszál a tövénél letörik. Gyermekkorban ennek hátterében leggyakrabban ún. fertőző gócot kell keresnünk, a kivizsgálásban más szakterületen dolgozó kollégáink segítségére is szükség van.

Az elsők között fül-orr-gégészeti kivizsgálás szükséges, ahol krónikusan gyulladt mandulákat, orrmelléküreg-gyulladást kell kizárni. A fogászati vizsgálat sem maradhat el: akár egy gyulladt fog, egy rosszul záró fogtömés, tályog is állhat a háttérben. Gyakran valamilyen autoimmun betegséget jelez a hajhullás, ez leginkább kamaszkor környékén jelentkezik. Ezek közül leggyakoribb a pajzsmirigy rendellenessége, ennek kimutatására laboratóriumi vizsgálatra van szükség. Előfordulhat – főképp a rosszabb szociális helyzetben lévő vagy krónikusan beteg gyermekeknél –, hogy a panaszokat alultápláltság, vitamin és ásványi anyag hiánya (főképp cink és vas) okozza. Sajnos gyakran körültekintő kivizsgálással sem találjuk meg a hajhullás pontos okát.

A betegség lefolyása nehezen megjósolható. Az esetek 30-40%-ában a haj fél éven belül, kezelés nélkül növekedésnek indul, bár időnként visszaesés tapasztalható. Előfordulhat, hogy a foltos hajhullás az egész fejbőrre kiterjed, sőt más testszőrzetek (szemöldök, szempilla) elvesztéséhez is vezethet. Szerencsére ilyen rosszindulatú esettel csak ritkán találkozunk!

Amennyiben a panasz egy évnél régebben áll fenn, nagy területet érint, elkerülhetetlen a kezelés. Ilyenkor 4-6 héten át szteroidos oldat vagy krém használata javasolt. Emellett kiegészítő kezelésként cink-kúra, szükség esetén vaspótlás javasolt.   

Összefoglalva tehát: mivel a foltos hajhullás gyakran valamilyen belszervi betegség tünete, mely akár komolyabb bajt is okozhat, célszerű felkeresni a gyermekorvost, aki megszervezi a kivizsgálást és szükség esetén mihamarabb megkezdi a kezelést.