Vissza a jövőbe?

Posted by

Avagy antibiotikum-kezelés okosan!

Édesanyaként talán ijesztő lehet, ha a gyermekorvos antibiotikumot javasolt a beteg Kicsink kezelésére. Pedig érdemes tudni, hogy az antibiotikum önmagában kincs, amely már sok millió ember életét mentette meg; sok, korábban gyógyíthatatlannak hitt betegséget tett gyógyíthatóvá. Amit viszont szintén érdemes szem előtt tartani, az az, hogy az antibiotikum-kúra egy igen komoly gyógyszeres kezelés, amely során a legfontosabb, hogy szigorúan betartsuk, és pontosan kövessük a gyermekorvos utasításait. Ha nem így teszünk, akár nagyobb bajt is előidézhetünk – a világszerte terjedő antibiotikum-rezisztenciához (amely nem más, mint a kórokozó azon tulajdonsága, hogy ellenáll a baktériumnak) is hozzájárulhatunk.

Mi az az antibiotikum-rezisztencia?

A fertőző betegségek megelőzése és kezelése – legyen az baktérium, gomba, vírus vagy parazita által okozott megbetegedés – kiemelt fontosságú feladat napjainkban is. Az antibiotikum-rezisztencia terjedése azonban egyre nagyobb problémát jelent világszerte. Akkor beszélünk antibiotikum-rezisztenciáról, ha a fertőző betegségek leküzdésében használt kezelés során a kórokozók genetikai állománya megváltozik, rezisztens (vagyis: ellenálló) törzsek alakulnak ki: ennek következtében a kezelés hatástalanná válik, a jelenség következtében a megbetegedés súlyossága nő. Ellenálló kórokozók az egész világon fellelhetők: kimutathatók emberben, állatban egyaránt, de jelen vannak az ételekben, sőt az ivóvízben, levegőben, trágyában is. A rezisztencia terjedésének csak nagyon szigorú infekciókontroll, állatgyógyászati és élelmiszerbiztonsági összefogás szabhat gátat. A WHO (Egészségügyi Világszervezet – World Health Organisation) évek óta kiemelten foglalkozik a rezisztencia kérdésével, globális akciótervet dolgoztak ki a megfékezésére.

Miért fontos ezzel valamennyiünknek foglalkozni?

Hatékony antibiotikumok nélkül a nagyobb sebészeti beavatkozások, a kemoterápia, transzplantáció során vállalt kockázat a sokszorosára nő. Az előrejelzések szerint 30 év múlva az antibiotikum-rezisztencia áldozatainak száma – évi 10 millió haláleset világszerte – meghaladhatja a daganatos betegségben elhunytak számát. Ezért elengedhetetlen, hogy – az orvosok folyamatos szakmai tájékoztatása, képzése, felkészültsége mellett – mi, a privát életünkben, édesanyaként is tisztában legyünk azokkal a lépésekkel, amelyekkel gyermekünk gyors és biztos gyógyulását segíthetjük – egyúttal a rezisztens baktériumtörzsek kialakulását megakadályozhatjuk.

Mit tehetünk szülőként a probléma visszaszorítása érdekében?

Magyarországon gyermekkorban az antibiotikumok használatára gyakorta légúti megbetegedések gyógyításában van szükség.  Az antibiotikum használatának csökkentése, biztonságos használata érdekében az alábbiakat tartsuk szem előtt:

  • Ha nincs betegség, nem szükséges antibiotikum. Tegyünk meg mindent, hogy elkerüljük a fertőzést! Táplálkozzunk egészségesen, aludjunk eleget! Hurutos időszakban kerüljük a nagy tömeget, rendszeresen mossunk kezet!
  • Ha mégis beteg lesz gyermekünk, maradjon otthon, pihenjen, fogyasszon sok folyadékot. A betegséget rendszerint vírusok okozzák, tüneti kezelés mellett magától gyógyul.
  • Bizonyos esetben antibiotikum adására lehet szükség. Ennek eldöntése mindig az orvos feladata, melyet alapos vizsgálat, gondos mérlegelés előz meg.
  • Amennyiben az orvos véleménye alapján antibiotikus kúra szükséges, akkor a kezelést az orvos által meghatározott ideig kell folytatni, még akkor is, ha időközben a gyermek jobban van. Ha a kezelést idejekorán befejezzük, előfordulhat, hogy hozzájárulunk az antibiotikum-rezisztencia kialakulásához.
  • Az antibiotikum használata során egyes gyermekeknél (a nemzetközi irodalom szerint 5-22 %-ában) különféle kellemetlen mellékhatások jelentkezhetnek. A hasmenés, haspuffadás, étvágytalanság, hasi fájdalom akár olyan fokú lehet, hogy a kezelés sikerét veszélyeztetheti.

Mit tehetünk az antibiotikum-használat mellett jelentkező mellékhatások csökkentése érdekében?

Az antibiotikum okozta mellékhatások megjelenése a kezelés kényszerű befejezéséhez vezethet, azonban egyes probiotikus törzsek használatával ezen mellékhatások megelőzhetőek, illetve csökkenthetők. A probiotikum kiválasztásánál hasonlóan körültekintően kell eljárnunk, mint az antibiotikum-választásnál: olyan törzset válasszunk, mely hatékony, biztonságos. Emellett – mivel antibiotikum használat következtében kialakult mellékhatások elkerülése a cél – igen előnyös, hogyha az alkalmazott antibiotikummal szemben rezisztenciával rendelkezik. Az egyik leginkább kutatott probiotikus törzs a Lactobacillus reuteri DSM 17938, mely hatásosságáról és biztonságosságáról számos vizsgálat áll rendelkezésünkre. Emellett természetes rezisztenciával rendelkezik a legtöbb, gyermekkorban alkalmazott antibiotikummal szemben.

Az antibiotikum-rezisztencia terjedése komoly kockázatot jelent. A rezisztens (vagyis ellenálló) törzsek elterjedésének visszaszorítása csak átgondolt antibiotikumhasználat mellett várható. A sikeres antibiotikum-kúrához hozzájárul a megfelelő probiotikum használata is.

(Dr. Karoliny Anna Vissza a jövőbe? – küszöbön a poszt-antibiotikus éra GYERMEKGYÓGYÁSZAT 2017; 68. ÉVFOLYAM, 1. SZÁM cikke alapján)